Alternatív vagy megújuló energiának nevezzük azokat az energiaforrásokat, amelyek kimeríthetetlenek, mert a természeti folyamatok során újratermelődnek, ezért korlátlanul felhasználhatóak. Alapvetően az összes megújuló energia forrása a Nap. Használatukkor fontos a hatékony felhasználás, a jó hatásfok elérése.
Geotermikus energiának nevezzük a Föld kőzeteiben tárolt energiát, mely hő formájában van jelen. Ennek a hőenergiának egyik része a Föld magjából érkezik, más része a kőzetmozgásokból keletkezik. Ennek az energiaforrás felhasználásának szintén több módja van, a hőt felhasználhatjuk közvetlenül hőszivattyúk segítségével, de átalakíthatjuk villamos-energiává is. Nagy előnye, hogy a napenergiához hasonlóan korlátlan, viszont vele ellentétben nem szakaszosan érkező, hanem állandó energiaforrás, amely viszonylag olcsót kitermelhető. Magyarország geotermikus adottságai meglehetősen jók, mivel a földkéreg a Kárpát-medence területén vékonyabb az átlagosnál. A Föld magjától a felszín felé irányuló hőáram értéke 80-100 Watt méterenként. Ez az érték közel kétszerese a kontinentális átlagnak.
A geotermikus energia kinyerhető a Földben lévő felmelegedett termálvízből vagy közvetlenül a kőzetekben tárolt hőenergiából. A kőzetek hőjének közvetlen felhasználása hőszivattyúkkal történik. A talajban elhelyezett szondák felveszik a föld hőtartalmát, amelyet a hőszivattyú hasznosít.